Απόφοιτος μαθηματικών και νυν πληροφορικάριος, ασχολείται χρόνια με την παράδοση workshop μέσα από τους διάφορους ευρωπαϊκούς και μη οργανισμούς που συμμετείχε.
- Οι συμμετέχοντες ξεκινούν παίζοντας ένα παιχνίδι στο κινητό όπου θα πρέπει να λύσουν έναν απλό γρίφο. Ο facilitator μετά εξηγεί τα διάφορα βήματα της επιστημονικής μεθόδου και δείχνει πως μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε για να λύσουμε προβλήματα.
- Οι συμμετέχοντες χωρίζονται σε ομάδες και δίνεται ένα πρόβλημα στον καθέναν, π.χ. τι κάνουμε όταν το laptop δεν ανοίγει, και προσπαθούν να το λύσουν εφαρμόζοντας ότι έμαθαν.
- Οι ομάδες παρουσιάζουν τα αποτελέσματά τους και μετά μπορούν να σχολιάσουν και να κάνουν review στα αποτελέσματα της άλλης ομάδας.
Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει το Training Session Outline (TSO) του workshop.
![](https://kastellorizofestival.com/2022/kel/wp-content/uploads/2022/10/tp_ws_1-sm.jpg)
![](https://kastellorizofestival.com/2022/kel/wp-content/uploads/2022/10/tp_ws_2-sm.jpg)
![](https://kastellorizofestival.com/2022/kel/wp-content/uploads/2022/10/tp_ws_3-sm.jpg)